16 Şubat 2015 Pazartesi

#özgecanaslan ve tüm kadınlar için !!!!


SİYAH GİY !!!Mersin Tarsus’ta yaşayan Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan, 12 Şubat 2015 tarihinde Mersin’de bindiği minibüste caniler tarafından tecavüze uğramış, canice yakılarak öldürülmüş ve dereye atılmıştır. Tecavüz, cinsel istismar da dahil olmak üzere kadına yönelik şiddetin güç geçtikçe arttığına, kadın cinayetlerinin önlenmesinde hiçbir şekilde yol alınamadığına ve durumun giderek kötüleştiğine üzülerek şahit oluyoruz. Bu sonuçların kadınları hayatın her alanında ikincileştiren söylem ve zihniyetlerin politika olarak dayatılması ve bu söylemlerin bilinçli olarak ön plana çıkarılmasıyla doğrudan alakası olduğunu biliyoruz. Kadın-erkek eşitliğini sağlamak için bütüncül politikalar üretilmedikçe, failler caydırıcı bir şekilde cezalandırılmadıkça ve toplumda yükselen şiddet kültürüne karşı önlem alınmadıkça bu sorunun çözülemeyeceğine inanıyoruz.

1) Özgecan Aslan'a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki, Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.


2) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumları; kadınların güçlendirilmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için acil harekete geçmeye ve bu süreçte kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında deneyim sahibi sivil toplum kuruluşlarını dikkate almaya çağırıyoruz. 6284 Sayılı Kanunun daha işlevsel bir yapıya sahip olması gerektiğine dikkat çekiyoruz.


3) Kadına yönelik şiddetle mücadelede ve kadınların güçlendirilmesinde İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW Sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye’nin kabul ettiği/onayladığı ilgili uluslararası sözleşme ve belgelerin gereklerinin yerine getirilmesini istiyoruz.


İnsan haklarının, en temeli olan yaşama hakkının KADINLARIN elinden alınmasını istemiyoruz ! Tecavüzden, şiddetten ölen bir KADIN daha istemiyoruz. Siz de bu kampanyaya imza atarak destek olabilirsiniz
 1. Ben bu nasıl bir canilik akıl sır erdiremiyorum. Bu yasalara daha da akıl erdiremiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zaten akıl olunca böyle bir şey olmaz yapılamaz cnm,nereye gidiyor ülke olarak çok düşündürücü :(

   Sil
 2. Ahh Özgecan nasıl yaktın içimizi..Ona bunu yapan şerefsizler en ağır cezalara çarptırılsın, gün yüzü göremesinler inşallah:(Işıklar içinde uyusun güzel kızımız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkesin isteği o pisliklerin cezasını çekmesi ama bu ülkede adalet var mı şüpheliyim :(

   Sil
 3. Az önce yine izledim haberi. Benimde kızım var aynı yaşlarda inanın çok derin hissettim bu acıyı.
  Artık susmayalım diyorum bende. Her türlü destek te bulunmalı herkes diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zaman geçecek yine unutulacak biz özgecan için üzüldüğümüz anlarda kim bilir kaç kadın çocuk vs..kötü muamele görüyor:( hayat nereye gidiyor..korkutucu..

   Sil
 4. söylenecek ve yazılacak aslında yapılacak oyle cok sey var kı.....yazık yazık...sevgıler

  www.kuzununannesi.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt cnm ama çoğu lafta kalıyor işte:(

   Sil

aRAMAK iSTEDİĞİNİZİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN