16 Temmuz 2015 Perşembe

489 Bayramdır Lokum; Hacı Bekir 1777Çocukluğumuzun en güzel zamanlarından biri de bayram hazırlıkları ve bayramdır hatırlar mısınız?
Yeni kıyafetler,ayakkabılar,bayram için alınan şekerleme,lokum ve ikramlık hazırlıkları.. Hepimizin evinde yaşanmış olan annelerimizin günler öncesinden başlayan bayram temizliği :)
Ve çocukluğumda heyecanla en çok beklediğim yeni kıyafetler dışında bayramda toplanacak harçlık ve misafirliğe gidildiğinde ikram edilecek şekerler ve her bayram annemle babamın aldığı kuş lokumu :) ..  Benim çocukluğum ve gençliğim Beyoğlu'nda geçti. Tabii ben çocukken Beyoğlu trafiğe açıktı. Yaşıtlarım bilirler :) Her zaman kalabalıktır ama bayram öncesi ayrı bir curcuna olurdu Beyoğlu'nda..Biz de, yani Sosyal Medya Editörlüğünü yaptığım Bloggerlar Paylaşıyor olarak geçtiğimiz hafta o günleri tekrar yaşayalım istedik ve hepimizin çocukluğunda mutlaka yer alan çok köklü bir firma Ali Muhiddin Hacı Bekir Beyoğlu/Parmakkapı şubesinde 10 blog yazarı dostumuzu bir iftar akşamı ağırladık.238 yıl önce başlayan serüven aynı tat, aynı özen ve aynı heyecan içinde günümüze değin gelmiş. Aynı duyguları Beyoğlu şubesinde bizi ağırlayan Ali Muhiddin Hacı Bekir'in 5. kuşak torunu Sevgili Hande Celalyan'la sohbet ederken gözlerinde görüyor ve anlatımında yaşıyorsunuz. Sohbetimiz esnasında hepimizin bir Hacı Bekir hatırası,damağımızda kalmış bir tadı olduğunu,lokumun ve şekerlerin bizde yaşattığı mutluluğu gördük :)  Zaten dükkana girdiğiniz anda farklı bir dünyada gibisiniz. Benim çocukluğumdan beri en sevdiğim akide şekeridir ve Beyoğlu Hacı Bekir'e kapıdan girer girmez ilk göze çarpan renk renk akide şekerlerine ait kavanozlar beni benden aldı, hatta dayanamayıp birine sarıldım bile diyebilirim:) Hepimiz dükkan içinde dolaşıp her karesini resimledikten sonra iftar saatinin yaklaşması ile birlikte bizim için hazırlanan Hacı Bekir reçelleri ile bezenmiş soframızda yerimizi aldık. İftarımızı yaparken Sevgili Hande Hanım'ın güzel ve samimi anlatımıyla Hacı Bekir tarihini dinledik ve yaşadık. Anılarımızda dolaşırken kah güldük,kah hüzünlendik ama çocukluğumuzdaki o lokumun o şekerin verdiği tat hep damaklarımızdaydı.
 Hacı Bekir'in diğer lezzetleri Demirhindi şurubu,vişne suyu ve limonatayı bizlere Sevgili Hande Hanım kendi elleriyle ikram etti. Demirhindi şurubunu (Tamarindus indica) deneyenleriniz olmuştur mutlaka.Osmanlı mutfağında çok kullanılan Demirhindinin, şerbet olarak ferahlatıcı etkisinin yanında bağırsak problemlerine ve sindirim sorunlarına, romatizmaya,soğuk algınlığına iyi geldiğini ve kan yapıcı olduğunu  biliyor muydunuz?Yemeğimiz sırasında az önce bahsettiğim birbirinden güzel ve lezzetli çeşit çeşit reçelleri de tattık. Bir Limon reçeli var ki size anlatamam, bir ara reçel kasesini önüme aldığımı ve kendi kendimle konuşa konuşa yediğimi anımsıyorum:) Lezzeti size burada anlatmam imkansız,yolunuz Beyoğlu yada Bahçekapı şubesine düşerse mutlaka almanızı istiyorum. Aklımdaydı ancak o günün heyecanı ile ben gün sonunda almadan eve döndüm :( İlk fırsatta gidip alacağım..


Yemek sonrası birbirinden lezzetli tatlı ikramları ile sohbetimize devam ettik.Tatlı menümüzde yer alan helva ve Fondan'ı görünce rahmetli babam ve Fondan'ı ilk gördüğümde ne olduğunu bana anlatması aklıma geldi. Fondan bir çeşit şekerleme. Kaşıkla bir parça ağzınıza alıyorsunuz ve ağzınızda kayar gibi eriyor. Sonrasında da üstüne su içiyorsunuz. Değişik ve farklı bir lezzet. 


Helva ise bizde hiç eksik olmazdı. Hatırlar mısınız sobanın üstünde eriyen helvanın mis gibi kokusu evi sarar ve sonrasında kaşık kaşık damağa yapışa yapışa yediğinizi? Çok merak ettiğim Trileçe'yi ise sayelerinde tatma imkanım oldu ve süperdi :) Şambali başka bir deyişiyle Şam tatlısını gördüğümde ise,yine rahmetli babam gözlerimin önüne geldi.Bizim evde Şambali'yi babam yapardı ve evi mis gibi kokusu sarardı.. O koku yine burnumdaydı..
Hacı Bekir ürünlerinin içerisinde şeker adıyla anabileceğiniz klasik tadlar olarak bilinen Sade, Güllü, Sakızlı, Fındıklı, Fıstıklı, Cevizli, Bademli, Bademli Hindistan Cevizli, Kaymaklı lokumlar yanında meyve aromalı olarak,vişneli, çilekli, portakallı, kayısılı, limonlu, ayrıca farklı lezzetler arayanlar içinde baharatlı olarak, tarçınlı, zencefilli, karanfilli lokumlarda bulunuyor.Yazıyı okurken sizlerin de damaklarınızda lezzeti yaşadığınızı düşünüyorum:) Hazır bu lezzet damaklarımızdayken biraz Hacı Bekir'in tarihçesini kısaca aktarmak istiyorum.


' 1777 yılında Bahçekapı Semti’nde açılan dükkanda lokum, akide vb. şekerlemeleri bizzat imal edip satmaya başlamış Hacı Bekir Efendi..Türkiye'de 16. yy'da başlayan şekerleme imalatında tatlandırıcı olarak bal ile pekmez, su bağlayıcı, doku yapıcı olarak da un kullanılmaktaydı. 19. yy başlarında Avrupa'da kurulan rafinerilerde üretilen şekerin, o günlerin ismiyle "Kelle şekeri" olarak Türkiye'ye gelmesiyle, Şekerci Hacı Bekir, bu şekeri havanlarda dövüp eriterek, gül, tarçın, sakız, portakal limon ilavesi ile farklı tat ve renklerde akideler üretmeye başladı.Ayrıca 1811'de Alman bilim adamı Kirehhoiff tarafından bulunan nişastayı un yerine kullanarak, şeker ve nişasta bileşimi ile bugün sofralarımızdaki yeri doldurulamayan, yabancı dünyanın kıvamını, tadını taklit edemediği lokumu yarattı, üretim ve terbiyeciliğini gerçekleştirdi. öyle ki, onun yarattığı Türk lokum kıvamını taklit çabaları batıda jel şekerlerin icadına vesile oldu.
Bizzat kendi eliyle yaptığı imalat ve hassas çalışmalarıyla Türk şekerleme ve lokum çeşitlerini geliştiren Hacı Bekir Efendi, bundan başka, sallama kazanlarda yapılan badem şekeri, haşlanmış bademlerin soyulup havanlarda dövülerek şeker ve şeker şerbeti ile yoğrulup, şekillendirilen çeşitli badem ezmeleri ile günümüze kadar ulaşan efsanevi ilgi ve şöhreti kazandı.
Hacı Bekir Efendi'nin akide ve lokumlarının ünü Osmanlı Sarayına ulaşınca, modern Osmanlı'nın kurucusu yenilikçi Padişah II. Mahmud tarafından Nişan-ı Ali Osmani'nin 1. Rütbe Nişanı ile sarayın Şekercibaşı’lığına layık görüldü ve sarayın şekerlemeleri Hacı Bekir Efendi imalathanesinden alınmaya başlandı.


İstanbul’da bunlar olurken İngiltere’de ilginç bir olay yaşandığı söylenir. Hacı Bekir Efendi’nin İngiliz müşterilerinden bir gezgin, beraberinde götürdüğü lokumları ülkesinde kendi takmış olduğu ad ile ikram etmekteydi. "Turkish Delight’’ Lokum, o günden bugüne İngilizce konuşulan memleketler ve dünya genelinde "Turkish Delight", Fransa ve Balkanlar'da ise "Lokoum" olarak bilinmektedir.
Mehmed-Muhiddin-Nişanlı Hacı Bekir Efendi'nin vefatını takiben, önce oğlu Mehmed Muhiddin Efendi ve O'nun da vefatıyla torunu Ali Muhiddin Hacı Bekir işleri devraldı. Aynı prensip, yetenek ve meslek aşkıyla işi devam ettirmeleriyle sarayın Şekercibaşı’lık ünvanı da onlarla beraber babadan oğula devam etti. Yıllar içerisinde katılınan fuarlar ve alınan madalyalarla birlikte Torun Ali Muhiddin Hacı Bekir dönemiyle beraber Hacı Bekir Müessesesi, devrimizde  görülebilen türden uluslararası girişimlere imza atarak bir dünya firması halini aldı.
Dünyanın en eski 100 markasından biri olan Şekerci Hacı Bekir, halen Türkiye'nin ilk firması olarak günümüzde Hacı Bekir Sanayi A.Ş.’nde üretilen mamullerini Ali Muhiddin Hacı Bekir Ticaret A.Ş. ‘ne ait 4 dükkan, bir franchise işletmesi ve muhtelif bayileri bulunuyor. '


Sadece alışveriş için değil şekerlemelerin içinde kaybolmak,çocukluğunu tekrar yaşamak isteyenleri de misafir ettiklerini dile getiren Sevgili Hande Hanım'ın sözlerindeki samimiyetini sitede yer alan cümlede de hissediyorsunuz ;  'Şekerlemenin tarih kokusunu ciğerlerine çekmek ve tabiatın şekere ince insan sanatıyla aksediş hikayesini damaklarında duymak isteyenlere kapılarımız her zaman açık olacaktır'… 

Bu yazıyı başından sonuna kadar tebessümle yazdım. Bayram hepimiz için bir coşkudur,annemizdir, babamızdır,nine ve dedelerimizdir,çocukluğumuzdur.. Bayram lokum ve şekerdir.. Bayram neşesinin, sevginin,coşkunun simgesi Hacı Bekir Beyoğlu'nda tadı unutulmayan ve unutulmayacak lezzetler arasında geçirilmiş bir akşamı Hande Hanım'ın ellerinden, Hacıbekir in ''Bayram Lokumdur'' sloganıyla  4 çeşit lokumunun yer aldığı ahşap kutuda takdim ettiği hediyesi ile sonlandırdık.


Tatlı sohbeti, içtenliği ve misafirperverliği için Sevgili Hande Hanım'a ve Aylin Hanım'a,güleryüzü ve yardımları için Hacı Bekir personeline çok teşekkür ederiz. Hiç bitmesini istemediğim bir akşamdı ve kapısından Beyoğlu sokağına adım attığımda, zamanda yolculuk sona ermişti. Her daim bu yolculuğu yaşamak isteyenler için şubeleri ile Hacı Bekir her zaman sizleri bekliyor. ..
489 bayramdır bizlerle olan ve inşallah uzun yıllarda çocuklarımızın hatta torunlarımızın da bizler için 'Anneannem,babaannem,dedem anlatırdı' diyerek anlatacağı, hatırlayacağı nice bayramlarda birlikte olacak.


Bayramı bu lezzetlerle geçirmek,sevdiklerinize sunmak veya göndermek isterseniz
 Beyoğlu,Eminönü veya Kadıköy şubelerine uğrayabilir veya online siteden alabilirsiniz.

Sosyal Medyada etkinlik ile ilgili paylaşımlara #489bayramdirhacibekir ve #bloggerlarpaylasiyorcometkinlik hashtag'leri ile ulaşabilirsiniz.Sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı,mutlu,lokum tadında bayramlar dilerim:)

 Bizimle olan Sevgili Blog Yazarı Dostlarımız;

Çiğdem Kesik  http://www.makyajlikareler.blogspot.com.tr/
Emel Yılmaz Akan  http://eymininmutfagindan.blogspot.com.tr/
Filiz Şahin  
http://makyajkelebegi.blogspot.com.tr/
İrem Özker 
http://audreyinsekerleri.blogspot.com.tr/
Leyla Kılıç  
http://marindentarifler.blogspot.com/
Nihan Keçeci Tali  
http://www.sansbocegi.com/
Rabia Tornacı  
http://www.tavsiyesever.com/
Şafak Karadeniz Klimcigöldelioğlu http://www.safagindunyasi.com/
Şerife Özbilek
http://begendimpaylastim.blogspot.com.tr/
Yasemin Özer   
http://biricitinyeri.blogspot.com.tr/
Zehra Abdulhadi  
http://www.zehraslife.com/

 1. Canım her şeyi çok güzel anlatmışsın.Ellerine sağlık!
  Böylesi keyifli bir akşamda bu eşsiz sohbete dahil olduğum için çok mutluyum.
  Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cnm benim çok güzel bir akşamdı,sizlerle olmak iyi geldi..
   iyi ki de buluştuk bu vesile ile
   kocaman öpüyorum :)

   Sil
 2. Bol çeşit ve kalite.... herşey gerçekten çok güzel görünüyor. bayramınız kutlu olsun. Sevgiler...:)

  YanıtlaSil
 3. Harika bir geceydi.
  Çok güzel anlatmışsın canım kalemine sağlık.
  Sizlerle olmak mutluluk vericiydi.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cnm benim iyi ki geldin,sizlerle güzel bir akşamdı
   öptüm :D

   Sil

aRAMAK iSTEDİĞİNİZİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN