31 Temmuz 2015 Cuma

Obezite Cerrahisi Nedir?


Obezite cerrahisi olarak adlandırılan tedavi yöntemi beden kitle indeksi 35 ya da üstünde bir düzeyde olan kişilerin bir diyetisyen kontrolünde tıbbi beslenme, belli egzersiz hareketleri ve medikal tedavi gibi metotlarla bir türlü kilo veremeyen hastalara yapılan müdahale olarak bilinmektedir. Bu ifadeye ek olarak beden kitle indeksi 30’un üstünde bir düzeyde olan hiper  tansiyon, şeker hastası, uyku apnesi tarzında  hastanın hayatının devamını olumsuz yönde etkileyen, kalitesini düşüren ve yaşam süresini etkileyen kişilere ötemi olarak da kabul edilebilir. Tabi ki hangi obezite cerrahisi ameliyatının uygulanılacağı da çeşitli tetkiklerin ardından hasta ile ortak belirlenir.  Ama bu ameliyatı olduktan sonra kişi 2 yıl boyunca hamile kalamaması gerekir. Bu durumu da mutlaka doktorunuzla konuşmalı ve ona göre bir yol haritası belirlemelisiniz.

Postbariatrik cerrahi sanıldığının aksine çok korkulacak bir müdahale değildir. Lakin ameliyat sonrası uyulması gereken kurallar kişileri biraz zorlamaktadır. Özellikle  laparoskopik veya robotik cerrahi metotları hastalara uygulandığında diğer ameliyatlara nazaran daha hafif geçtiğini söylemek gerekir. Daha rahat ve konforunuza düşkün bir iyileşme hızı göstereceğinizin garantisini doktorlarınız size verecektir zaten. Ameliyatın ardından Obezite hastaları günlük yaşamlarına çok kısa bir sürede dönüş yapıp, diyetisyen takibi ile yeni beslenme tarzlarını ve programlarını oluşturmaktadırlar. Peki, Obezite Cerrahisi adı altında ne gibi yöntemler uygulanır bunun sorusuna cevap bulmak isteyenler tüm detayları ile aşağıda anlatılmıştır.

Mide Küçültme Operasyonu:  Uygulanma şekline bakacak olursak tıpta diğer adı 
mide bandı olarak da bilinen bu yöntem birçok hastada laparoskopik metotlar tercih edilir. Hemen kısa bir sürede hasta ayaklanabilir. 2 yıl boyunca hasta kilosunun birçoğunu kaybetmiş olur. Mide bandında sorun yaşanmadı takdirde kilo alma durumu bir daha olmayacaktır.

Laparoskopik yöntem: karın boşluğunu hedef edinmiş bir metottur.  Tüp mide ameliyatı olarak da diyebiliriz. Tabi sonrasında hasta küçük çapta gıda takviyesi aldığından biraz zorlansa da ilk 2 günden sonra işler rayına oturur ve dilediğiniz kilo verimine başlarsınız.

Robotik cerrahi yöntemi ile birlikte tüm obezite hastalarına yapılacak olan cerrahi müdahalelerde ameliyatın olası yan etkileri azalmaktadır ki bunlar enfeksiyon kapma, kan kaybı, yara izi gibi durumlardır. Bu metotla kişi hemen ayaklanabilir.


Daha detaylı bilgi için www.drtamersakrak.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 1. niye benimle röportaj yapmadın ?

  YanıtlaSil
 2. Çağımızın en büyük sorunlarından biri obezite....

  YanıtlaSil
 3. keşke bunlara gerek kalmadan halledebilsek ama tek çözümü bu olanlar da Dr. larını çok iyi seçsinler.
  çok güzel ve detaylı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil

aRAMAK iSTEDİĞİNİZİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN