13 Temmuz 2019 Cumartesi

Dresslily.Com Alışverişim 2 / Online Overseas Dresslily.Com Shopping 2

Merhaba,
Hi,

Yine bir alışveriş yazısı ile sizinleyim. Dresslily sitesinde ilk deneyimimden memnun kalınca tekrar bir alışveriş yaptım. 
I am with you again with a shopping article. When I was satisfied with my first order on the Dresslily site I did a shopping again.

Siparişlerimin hepsi yine sorunsuz, zarar görmeden bana ulaştı. Özellikle paketleme konusunda dikkat etmeleri çok hoşuma gitti. Kargo paketinin içinde ayrıca korumalı paket içine koymuşlar. 

All my orders reached me again without any problems. I especially like their attention to packaging. They also put it in a protected package in the cargo package.

Dresslily.com 'da giyimden ayakkabıya, aksesurdan çantaya, elektronikten ev ürünlerine, oyuncaktan kozmetiğe kadar aklınıza gelebilecek herşey var. Ürün yelpazesi oldukça geniş ve her zevke her bütçeye uygun ürün bulunabiliyor.

Dresslily.com's clothing,shoes, accessories, electronics, household, toys, cosmetics products everything you can think of. The products range is quite extensive and it is possible to find suitable products for every taste.


Bu sefer neler aldım bakalım :)

And what I received;


Öncelikle Babalar Günü olduğu için eşime yumuşak deri kayışlı siyah bir saat aldım. Çok şık ve güzel bir saat.

First of all, it was Father's Day, so I bought my husband a black watch with a soft leather strap. Very stylish and beautiful watch.


Utorch Q2 4W DC5V 0.5A Touch Induction Rechargeable LED Table Lamp with Clock / Calendar / Thermometer
Kızım okumayı ve resim yapmayı çok sever. İster kitap okurken ister resim yaparken kullanabileceği çok güzel bir masa lambası aldım. Lambanın 3 kademeli ışığı ve 7 renk gece lambası ışığı bulunuyor. Ayrıca zaman, takvim, hafta ve sıcaklığı gösteren bir dijital ekranı var. Dokunmatik olarak yanıp sönüyor.

My daughter loves to read and paint. I bought a very nice desk lamp that she can use when reading or painting. The lamp has 3-stage light and 7-color night light. It also has digital display showing time, calendar, week and temperature. Flashes in touch.


Kids Toys Air Power Soccer Disk Football Amazing Hover Ball with Powerful LED Light
Evin küçük beyi için led ışıklı hafif havada kayar gibi giden led ışıklı futbol topu aldım . 4 adet pille çalışıyor. İster müzikli ister müziksiz oynayabilirsiniz. Pürüzsüz bir yüzey üzerinde güçlü fanları sayesinde yüzer gibi gidiyor. Led ışıkları kendinden değişiyor. Kenarları yumuşak olduğu için vurma ve bir yere çarpma anında koruma sağlıyor. Geldiği günden beri elinden düşürmüyor,çok keyifli ve çok eğlenceli.

I bought soccer ball floating in the air for my son. LED illuminated and powered by 4 batteries. You can play with or without music. When you put it on a smooth surface it goes like floating thanks to powerful fans. LED lights are self-changing. The edges are soft and offer instant protection when knocking and hitting. My son has been playing and having fun since he arrived.


Floral Racerback Pocket Dress
Ve kendim için de yazlık otantik desenli bir elbise ve nailart uygulamalarım için yılbaşı temalı tırnak stickerları aldım. Elbise  kolsuz, yuvarlak yakalı ve yumuşak pamuklu kumaştan yapılmış.  Stickerlar ise bir sürü ve çok sirinler. Kullandıkça sizlerle de instagramda nailartlarımı paylaşacağım.


Fashion Christmas Nail Sticker
And for me, a summer dress with authentic pattern andI bought Christmas themed nail stickers for my nailart applications. Dress is made of sleeveless, round neck and soft cotton fabric. Lots of nail stickers and they are so cute. I will share with you on Instagram

Yine çok güzel ve memnun kaldığım bir alışveriş oldu. Sadece Türkiye'de gümrük kanunlarının değişmesi bizler için hoş olmadı. Bundan sonra yurtdışı alışverişlerimizde vergi ödeyeceğiz bildiğiniz gibi. Bu konunun çok caydırıcı olduğunu düşünmüyorum. Yurtdışı alışverişi yapmak isteyen yine de yapar.

Again it was a very nice and satisfied stay with a shopping. Only a change of customs law in Turkey was not pleasant for us. From now on, we will pay taxes on our overseas purchases as you know. I don't think this is a deterrent. 

Dresslily.com 'dan rahatlıkla ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Yine aklımda kalan ürünler oldu. O zaman ne diyoruz keyifli alışverişler yapmaya devam :) 

Yeni alışveriş yazımda görüşmek üzere ..

You can shop easily and safely from Dresslily.com. Again, the products remained in my mind. what do we say then keep making nice purchases :)

See you in a new shopping article...

P.S. Click on the link at the bottom of the photos to go to the site

aRAMAK iSTEDİĞİNİZİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN