30 Mayıs 2020 Cumartesi

San Sebastian Cheesecake

San Sebastian Cheesecake

 Cheesecake benim sık sık yaptığım ve ailece sevdiğimiz bir tatlı. Ancak son dönemde çoğumuzun gözdesi haline gelen San Sebastian Cheesecake bizde de önceliği almış durumda. Diğer çeşitlere göre son birkaç yıldır popüler bir lezzet haline geldi . ‘İspanyol usulü yanık cheseecake olarak bilinen bu cheescake'in  farkı peynir karışımından oluşuyor ve bir taban katmanı yok. Ortası epeyce yumuşak, altı ve üstü de yanık, ister sosla ister sade olarak yiyebilirsiniz. 

Birçok tarif var ancak ben denememle kendi tarifimi oluşturdum ve sizlerle paylaşmak istedim.

San Sebastian Cheesecake


Malzemeler;

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı un
 • 2,5  paket krema (oda sıcaklığında)
 • 700 gr labne  (oda sıcaklığında)
 • 6 adet yumurta (oda sıcaklığında)
 • 1,5 su bardağı toz şeker

Yapılışı

 1. Şeker ve krem peyniri iyice karışana dek çırpıyoruz.
 2. Karışıma yumurtaları birer birer ekleyip,her eklemede çırpıyoruz.
 3. Kremayı da ekleyip çırpıyoruz.
 4. Unu da her bir yemek kaşığı eklemede çırpıyoruz.
 5. Fırını 190 derecede ayarlıyoruz. Kelepçeli kalıbınızın içini  ve kenarlarını yumuşamış tereyağ veya margarinle yağlıyoruz. Sonra kenarlarından kıvıracak şekilde yağlı kağıtla kaplayoruz ve tekrar yağlıyoruz. Karışımı içine döküyoruz.
 6.  45-50 dakika biraz daha yanık isterseniz 55-60 dakika kadar pişiriyoruz . Piştikten sonra fırın kapağı kapalı şekilde 20 dakika içinde bekletiyoruz. Sonra fırın kapağını yarım açıp 20 dakika daha bekletiyoruz. Sonra çıkartıp oda sıcaklığında soğuyana dek bekliyoruz ve buzdolabına kaldırıyoruz. Bu şekilde kademeli soğutmamızın sebebi çok çökmesini engellemek. 
 7. Normalde 1 gün sonra kalıptan çıkarmanız uygun olur.

San Sebastian Cheesecake

Soslu veya sossuz servis edebilirsiniz. Ben her iki türlü de yemeyi seviyorum. Çok hafif ve mükemmel bir lezzet olan San Sebastian Cheesecake mutlaka denemelisiniz. 


Afiyet olsun :)


aRAMAK iSTEDİĞİNİZİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN